Jaká velikost televizoru je pro váš pokoj ta nejlepší?

Pokud existuje jedna otázka, která je kladena více než kterákoli jiná, pokud jde o nákup nového televizoru, je to, jakou velikost televize bych si měl pořídit?

 

 

 

Velikost a rozlišení obrazovky

Jaká je tedy ideální velikost obrazovky? Velikost televizoru, pro kterou se rozhodnete, bude do určité míry záviset na vašem výběru rozlišení. Výrobci výrazně omezili výrobu televizorů s vysokým rozlišením, protože se globální trh posouvá směrem k rozlišení 4K. Výsledkem je, že HD rozlišení je v dnešní době z velké části vyhrazeno pro menší obrazovky s velikostí od 24 do 36 palců.

V dobách před plochými televizory by velikost obrazovky 36 palců byla považována za obrovskou. V současné době jsou televize této velikosti prodávány jako ideální pro kuchyně, pracovny a dokonce i koupelny. Pokud je to typ místa, pro které si ji kupujete, pak je to jednoduše otázka výběru velikosti obrazovky, která se pohodlně vejde do těchto menších místností.

Pokud naopak hledáte televizi do obývacího pokoje, musíte opravdu začít přemýšlet o větších velikostech obrazovky a také o řadě dalších faktorů.


Pokud nemáte příliš peněz nebo je váš obývací pokoj relativně malý, pak existuje spousta televizorů s vysokým rozlišením s větší obrazovkou, ze kterých si můžete vybrat. Uvědomte si však, že čím nižší je rozlišení obrazovky – tedy počet pixelů, které tvoří obrázek – tím dále od ní musíte být, abyste měli jistotu, že neuvidíte jednotlivé pixely.

Ačkoli jsou v dnešní době vzácné, existují 720p HD televizory, které vám poskytnou 1024 x 768 pixelů, 1280 x 720 pixelů nebo 1366 x 768 pixelů. Televize s rozlišením 1080p se často nazývá Full HD a nabízí 1920 x 1080 pixelů. Ta je nejvhodnější pro sledování internetových streamovacích služeb a HD pozemního, kabelového nebo satelitního vysílání.

Nejrychleji rostoucím segmentem jsou televizory 4K Ultra HD s rozlišením, které vám umožní sedět blíže k velmi velkým obrazovkám a přesto sledovat krásný, ostrý obraz. 4K UHD je obecně 3840 x 2160 pixelů, což je čtyřikrát více pixelů než Full HD. Skvělá bude pro používání herní konzole, internetové streamovací služby a 4K Ultra HD Blu-ray.

 

Velikost obrazovky a pozorovací vzdálenost

Kromě rozpočtu, okolností, osobních preferencí a rozlišení je tedy spolehlivým pravidlem pro výběr nejlepší velikosti televizoru pozorovací vzdálenost – jak daleko od televizoru sedíte za běžných podmínek sledování. Dnešní 4K televizory nabízejí více detailů, takže můžete sedět blíže k televizi, ale zase ne tak blízko, abyste viděli jednotlivé pixely obrazovky.

Samozřejmě nechcete sedět ani tak daleko, aby vám unikly detaily, což znamená, že potřebujete praktické číslo, kterým vydělíte pozorovací vzdálenost, abyste dosáhli optimální velikosti obrazovky. Existuje řada různých kalkulaček, nicméně všechny předpokládají, že máte zdravý zrak.

 


Vytáhněte kalkulačku

Výrobci, maloobchodníci a průmyslové subjekty jako SMPTE (Společnost filmových a televizních inženýrů) nebo THX doporučují vydělit vzdálenost sledování číslem 2,5, což vám podle nich poskytne nejlepší velikost televizoru z hlediska měření úhlopříčky.

Pokud například obvykle sedíte 8 stop od televizoru, odpovídá to 96 palcům (8 stop x 12 palců). Pokud potom 96 vydělíte 2,5, dostanete 38, což je doporučená velikost obrazovky pro váš nový televizor (nezapomeňte, že jde o úhlopříčku obrazovky).

Fotografie