
Co je rychlonabíjení?
Jak už ze samotného názvu plyne, jde o klasické nabíjení (ať už přes kabel nebo bezdrátově), které je ale mnohem rychlejší. Zaprvé jsou za tím mnohem výkonnější nabíječky, které s vyšším výkonem zvyšují také rychlost. Zadruhé jsou za tím ale i různá uzpůsobení nových modelů telefonů, která napomáhají nabíjet baterii mnohem rychleji. A takové formáty rychlonabíjení jsou k dispozici jak pro telefony s Androidem, tak i pro iPhony.
Power Delivery a Apple
Apple nehraje s ostatními – vždy má něco vlastního a specifického. Takže se není čemu divit, že i jeho formát rychlonabíjení je jedinečný a nelze ho uplatnit na konkurenční telefony s Androidem. Apple svou technologii nazval Power Delivery a slibuje, že s ní nabijete baterii v iPhonu z 0 na 50 procent za půl hodiny. Zbylá polovina už se nabíjí o něco déle. Ale komu stačí k fungování právě ta půlka, ten má třeba během snídaně nabito a může jít do práce, do školy… a telefon si pak zase v klidu dobije až doma.
Qualcomm Quick Charge
Konkurencí je rychloformát nazvaný Qualcomm Quick Charge. Přišla s ním společnost Qualcomm a nazvala ho právě Quick Charge. Už Quick Charge 2.0 sliboval, že se telefon nabije z 0 na 60 procent baterie za pouhých 60 minut. A s dalšími generacemi je nabíjení rychlejší a rychlejší. Nejvíc nabíječek aktuálně disponuje verzí Qualcomm Quick Charge 3.0, která slibuje nabití z 0 na 80 procent baterie za pouhých 35 minut. A to je tu už i verze Quick Charge 4.0, Quick Charge 4+ a Quick Charge 5. iPhone tuto technologii nepodporuje, takže Android (respektive modely, které jsou s ní kompatibilní) co do času nabíjení jasně vítězí.
GaN nabíjení
Pak je tu ještě jedna novinka. Nabíjení s pomocí GaN technologie. Ta totiž Quick Charge i Power Delivery směle strčí do kapsy. Jen je potřeba pořídit si nabíječku, která právě GaN podporuje. Taková nabíječka je velmi výkonná a dokáže nabíjet s výkonem třeba i 70 W. Ne každý mobil GaN zvládá, ale pokud to umí, jde o skutečné rychlonabíjení.
Smart IC
Velmi zajímavou technologií, která se tak úplně nesoustředí na rychlost nabíjení jako spíš na jeho efektivitu, je Smart IC. Tato technologie se používá v některých nabíječkách, které disponují více než jedním napájecím konektorem. Běžné nabíječky totiž neumí nabíjecí proud spravedlivě rozdělit, takže jeden přístroj se zpravidla nabíjí rychleji než druhý. Smart IC ale dokáže proud spravedlivě rozdělit a přístroje se nabíjejí stejnou rychlostí.
Přečtěte si také Apple TV, Google TV, Android TV – jak se v tom vyznat? nebo Stolní počítače jsou už jen pro boomery. Nebo ne?