Stolní počítače jsou už jen pro boomery. Nebo ne?

Počítače pro profesionály

Na jakém stroji myslíte, že pracují programátoři, softwaroví inženýři a další odborníci na IT? Jistě, že i oni mají svůj notebook, tablet a chytrý telefon. Ale většina z nich pracuje na klasickém stolním počítači. A to ne jen tak obyčejném, ale velmi výkonném a s velmi dobrou grafikou i pamětí. Abyste vytvořili dobrý program, ať už se zabýváte tvorbou aplikací, her nebo pracujete na svém báječném start-upu, tak bez stolního počítače se zkrátka neobejdete.

Kancelářské řešení

I ve většině kanceláří se setkáte s klasickými stolními počítači. A není to jen proto, že už tam jsou desítky let a majitelé firem třeba nemají dost peněz na nové notebooky. Práce v kanceláři totiž probíhá lépe na stolních počítačích, protože mají možnost mít lepší grafiku, větší paměť, vyšší výkon. Programy používané ve firmách také leckdy lépe fungují na stolních počítačích, protože mají zkrátka vyšší softwarové nároky. Takže přechod na notebooky tak rychle nehrozí – protože v mnoha ohledech ještě stolní počítače nedostihly (a kvůli malému prostoru ve svých útrobách je v mnoha parametrech ani nikdy dostihnout nemohou).

Bez starostí s připojením

Jasnou výhodou notebooků či tabletů je, že je můžete mít neustále při sobě a můžete na nich hrát, pracovat, komunikovat s přáteli... a to kdekoliv. Můžete si je s sebou vzít do kempu, na louku, na pláž – a stále nebudete ničím omezeni. Tady skoro ničím. Problém totiž s těmito přenosnými přístroji nastává s připojením k sítím. Musíte neustále hledat zásuvku nebo jiný zdroj energie, protože baterie vydrží nanejvýš několik hodin. Musíte mít přístup k Wi-Fi nebo mít zařízený svůj osobní přístup k internetu pro notebook.

Oproti tomu u stolního počítače tyto starosti odpadají – máte ho neustále připojený k síti a nemusíte řešit nabíjení. Máte ho připojený kabelem k internetu, takže i připojení je stále. Nemusíte řešit Wi-Fi. Obvykle k němu máte připojenou i tiskárnu či reproduktory, případně externí webkameru, takže i v tomto ohledu je výbava plnohodnotná a nemusíte neustále něco hledat a připojovat.

Výhodný na doma

Pokud hodně cestujete, nejspíš by pro vás stolní počítač nebyl vhodným řešením. Ale řada lidí pracuje z domova, tudíž jim stolní počítač v jejich domácí kanceláři možná vyhovuje víc. Kdo rád hraje graficky náročnější hry, ten se zpravidla také nespokojí s notebookem, ale bude chtít „našlapaný“ stolní počítač. Pro možnosti tisku, skenování a spolupráci s dalšími zařízeními a přístroji je také stolní počítač v mnoha ohledech výhodnější.

Jeho hlavní nevýhodou tak stále zůstává především jeho velikost. I když se dnes už vyrábějí především ploché monitory, které na stole nezabírají tolik místa, tak přece jen „bedna“ od počítače zabere určité místo a musíte ji příhodně umístit, aby nepřekážela, ale dosáhla dobře k monitoru.

Přečtěte si také Apple TV, Google TV, Android TV – jak se v tom vyznat? nebo Jaká velikost televizoru je pro váš pokoj ta nejlepší?

Fotografie