Android nebo iOS? Který je ten pravý pro vás?

Android VS iOS

Lidstvo je rozděleno na dva nesmiřitelné tábory: zastánce Androidu a zarputilé milovníky Apple a jeho systému iOS. Oba tábory se budou do krve hádat, že právě jejich systém je lepší a najdou milion důvodů, proč si nepořizovat přístroj s tím druhým. Proto je pro nezaujatého a neznalého člověka velmi těžké nejen se v tom vyznat, ale hlavně správně si vybrat.

Co je Android?

Android je operační systém vyvinutý společností Google. Jeho výhodou je, že ho najdete na široké škále zařízení. Dalším pozitivem je, že umožňuje uživatelům přizpůsobit své telefony přesně tak, jak potřebují. Pokud používáte Google nejen jakožto vyhledávač, ale pracujete i s jeho dalšími službami, stane se pro vás přístroj s Androidem nerozlučným parťákem, protože umožňuje snadnou integraci s dalšími službami jako Gmail, Google Drive, Google Kalendář či YouTube. A v neposlední řadě je značnou výhodou přístrojů s tímto operačním systémem, že jsou velmi různorodé a mají různé funkce, plus jsou o dost levnější než ty konkurenční.

Co je iOS?

Jak asi víte, iOS (stejně jako vše, co začíná oním ikonickým malým písmenem i) je operační systém vyvinutý přímo společností Apple. Původně vznikl pro telefony iPhone a pro iPad, ale dnes ho naleznete i v mnoha dalších zařízeních pocházejících z rokou Apple. iOS má na první pohled mnoho podobných funkcí jako Android. Ale je oproti němu mnohem intuitivnější, jednodušší a přehlednější.

Apple kontroluje hardwarovou i softwarovou stránku systému, takže uživatelé už dávno vědí, že všechny aplikace z App Store budou na všech zařízení s iOS fungovat stejně. Apple se také může chlubit mnohem vyšším stupněm zabezpečení a precizní ochranou soukromí uživatelů.

Bezpečnostní rizika

Android se chlubí tím, že jde o velmi otevřený operačný systém, což mimo jiné znamená, že si uživatelé mohou přizpůsobit své telefony tak, jak potřebují. Což zní skvěle. Ale může to být i rizikové z hlediska bezpečnosti systému.

Naopak iOS je v tomto ohledu úplně jiný a bezpečnost uživatelů je pro něj na první mmístě. Takže funkce jako Touch ID, Face ID a iCloud Keychain, které zajišťují vysokou ochranu osobních údajů, jsou u něj úplnou samozřejmostí.

Kvalita a cena

Společnost Apple si vždy stojí za tím, že její zařízení i systémy jsou vysoce kvalitní. Což je pravda. Pokud se vyskytne chybka, hned vzápětí přijde aktualizace, která ji vyřeší. Google na kvalitu také dbá, ale jelikož se jeho operační systém Android vyskytuje v širokém spektru přístrojů (od těch nejlevnějších až po ty špičkové), nemůže za kvalitu vždy ručit.

Totéž ostatně platí i o aplikacích – ty v App Storu jsou vždy kvalitní a designově propracované, což je pro uživatele příjemnější. Na Google Play najdete mnohem víc aplikací, ale ne všechny stojí za to.

A nakonec je tu cena. Přístroje s operačním systémem iOS bývají obvykle dražší. Někdy i o dost. Je to zkrátka cenová politika Apple – vysoká kvalita za vysokou cenu. Operační systém Android oproti tomu najdete třeba i v čínských telefonech podivných značek, které pořídíte za 1 000 korun.

Přečtěte si třeba také Jak vybrat tu nejlepší powerbanku? nebo Jak využít tablet při studiu?

Fotografie