Jak vybrat notebook na cesty

Potřebujete cestovní notebook?

Cestovní notebook využijí především studenti a lidé, kteří jezdí často na pracovní schůzky. Tahat s sebou klasický notebook může být poněkud otravné. V současné době navíc neplatí, že se do menšího přístroje „vejde“ méně věcí a je tudíž horší. Dnešní cestovní notebooky se mohou bez problémů rovnat těm klasickým. 

Výdrž baterie

U klasických notebooků nijak výdrž baterie neřešíme. U těch cestovních však potřebujeme velmi dlouhou výdrž a ideálně celý pracovní den bez nabití. Výrobci často udávají výdrž 8 hodin, ale je to číslo dané výrobcem notebooku. Při úsporném použití notebook reálně tuto dobu vydrží, ale nezřídka se stane, že reálná výdrž je až o čtvrtinu menší. 

Odolná konstrukce

Na cestách dostává notebook více zabrat. Otřesy a nechtěná klepnutí nás provází na každém kroku. Plastová konstrukce není na cesty tou nejvhodnější. Když se vám nechce investovat více, tak sáhněte alespoň po tvrzeném plastu. 

Nejlepší volba je však hliník či různé slitiny hořčíku. Ty vašemu přístroji zajistí dostatečnou odolnost a ochranu. Odolnost ještě zvýšíte kvalitní taškou či pouzdrem.

Hmotnost

Hmotnost a rozměry jsou dalšími velmi důležitými parametry. Pro pravidelné každodenní přenášení doporučujeme notebook o hmotnosti maximálně dvě kila. Mnohem komfortnější je přístroj do 1,5 kilogramu. Těžší váha se už značně pronese a zabere mnoho místa. 

S hmotností se překvapivě pojí také velikost displeje. Čím větší je displej, tím větší je přístroj a tím se zvedá jeho hmotnost. Zkuste najít rozumný kompromis mezi velikostí a hmotností. Jděte se na jednotlivé modely podívat a potěžkejte si je. Možná budete překvapeni, jak jsou některé těžké. 

Výkon

Na cestách obvykle nepotřebujeme žádný závratný výkon. Málokdo z nás plánuje rozjet graficky velmi náročnou hru někde na vlakovém nádraží. Ve většině případů otevřete pouze nenáročné aplikace, textové editory nebo budete brouzdat po internetu. Pokud však hodláte notebook využívat i jinde než na cestách, tak se nebojte vyšší investice. Pak si v klidu domova zahrajete oblíbenou hru. 

Notebook nebo 2v1?

Zajímavou alternativu nabízí notebook 2v1, který je hybrid právě mezi notebookem a tabletem. Bez problémů můžete rozložit klávesnici a připojit myš. Nebo naopak klávesnici složit a zapnout dotykový displej. Tyto technické vychytávky se vyrovnají klasickým notebookům, ale na druhou stranu si za tuto exkluzivitu připlatíte. Levnější modely nemusí být dostatečně výkonné a spíše vás zklamou. 

Přečtěte si také, jak nejlépe můžete využít svůj tablet a dostat z něj všechen potenciál. Možná vás zaujme také článek o smartphonech a chytrých domácnostech.

Fotografie