Notebook na práci – jak ho vybrat?

Je notebook pro práci lepší?

Pracujete na home office nebo podnikáte a bez počítače se neobejdete? V tom případě nejspíš přemýšlíte, jestli se vám vyplatí spíš stolní počítač nebo bude lepší pořídit si notebook. Záleží to na typu vaší práce i na tom, co od přístroje očekáváte. A kde na něm budete pracovat.

Víte, že budete hodně cestovat a potřebujete mít počítač neustále po ruce? V tom případě volte notebook. Pokud se ale zabýváte například programováním, většina „ajťáků“ se shodne, že není nad kvalitní stolní počítač.

Jaké parametry volit?

Rozhodli jste se? Skvělé. Teď přichází na řadu výběr toho nejlepšího přístroje, který plně vyhoví vašim požadavkům. Zaprvé vás asi bude zajímat cena. Nejspíš máte nějakou cenovou představu a té se klidně držte. Notebooků je na trhu tolik, že v každé cenové hladině seženete nějaký kvalitní, který vám vyhoví. Ty nejlevnější se prodávají již okolo 5 000 korun a leckomu na občasnou práci s texty a tabulkami postačí.

Dívejte se na vnější stavbu notebooku – měl by být bytelný, ale ne zbytečně těžký. Měl by mít kvalitní klávesnici, která vydrží. Kapacita jeho baterie by měla být taková, že na jedno nabití vám vydrží aspoň 3 až 4 hodiny (při běžném provozu). Displej by měl mít rozlišení alespoň Full HD. A kromě USB vstupu se zajímejte například o možnost přehrávání CD, micro SD karet nebo HDMI port.

Software

Důležité také je, aby vám pracovní notebook vyhovoval po softwarové stránce. Pokud se v tom příliš nevyznáte, požádejte o konzultaci někoho zkušenějšího nebo se poraďte přímo v prodejně. Pracovní notebook určitě nemusí splňovat tytéž požadavky jako herní notebook. Přesto se zajímejte o parametry a typ procesoru, grafické karty, operační paměti RAM, typ úložiště, konektivitu. A v neposlední řadě řešte i operační systém. To, že většina lidí používá ten od Windows, neznamená, že ho musíte mít také – leckdo propadl Linuxu, někdo má ChromOS a jiní upřednostňují macOS od Apple.

Další příslušenství

Postačí vám pro práci notebook a nabíječka? To si možná zpočátku skutečně myslíte, ale třeba se pletete. Co třeba počítačová myš? Někomu se s ní pracuje lépe než s touchpadem a u mnoha programů je skutečně lepším řešením. Dále pomýšlejte na vhodnou brašnu na notebook, která by měla odpovídat velikostně jeho úhlopříčce. Pro práci s notebookem v posteli, na pohovce nebo i na vašich kolenou se pak vyplatí koupit si chladící podložku, která zabrání jeho přehřívání. A pokud máte zájem o lepší zvuk a hudbu, vyberte i vhodné reproduktory.

Bezpečnost a ochrana dat

Práce na notebooku s sebou přináší nejen výhody mobility, ale i výzvy spojené s bezpečností a ochranou dat. Stojíte-li o zachování důvěrnosti vaší pracovní činnosti a nechcete s nikým sdílet citlivé informace, měli byste věnovat pozornost několika klíčovým aspektům.

Šifrování a autentizace

Bezpečnostní prvky jako šifrování a spolehlivá autentizace jsou základem ochrany dat. Vyhledejte notebooky s moderními šifrovacími technologiemi, jako je například šifrování disku. Přítomnost bezpečnostních funkcí jako otisky prstů nebo rozpoznávání obličejů také přispěje k bezpečnému přístupu k vašim citlivým údajům.

Firewally a antiviry

Zabezpečení počítače nemusí spočívat pouze ve vašich opatřeních, ale i v integrovaných bezpečnostních systémech. Notebooky s aktivními firewally a spolehlivými antivirovými programy vytvoří dvojitou ochranu proti hrozbám z internetu a nechtěnému softwaru.

Výkon a multitasking

Zaměřme se nyní na další klíčový aspekt při výběru pracovního notebooku, a to výkon. Přestože jste si možná již vybrali určitý typ procesoru a paměti, existují i další faktory, které mohou ovlivnit efektivitu vaší práce.

Optimalizace procesoru a chlazení

Zaměřte se na notebooky s efektivním chlazením a optimalizací procesoru, což zajistí plynulý chod i při náročných úlohách. Moderní technologie, jako je například technologie Turbo Boost, mohou vylepšit výkon procesoru podle aktuálních potřeb.

Rozšířené možnosti úložiště

Kromě běžných parametrů věnujte pozornost i možnostem rozšíření úložiště. Výkonný notebook by měl nabízet dostatek místa pro vaše soubory a programy. Vyhledejte varianty s SSD disky pro rychlejší načítání a spouštění aplikací.

Moderní trendy a budoucnost práce

Práce na notebooku se neustále vyvíjí, a proto je vhodné sledovat aktuální trendy a připravit se na budoucnost. Přichází nové technologie a funkce, které mohou zvýšit vaši produktivitu a pohodlí - virtuální realita, umělá inteligence a tak dále.

Přečtěte si také Android nebo iOS? Který je ten pravý pro vás? nebo Jak vybrat notebook na cesty

Fotografie