Notebook na práci – jak ho vybrat?

Je notebook pro práci lepší?

Pracujete na home office nebo podnikáte a bez počítače se neobejdete? V tom případě nejspíš přemýšlíte, jestli se vám vyplatí spíš stolní počítač nebo bude lepší pořídit si notebook. Záleží to na typu vaší práce i na tom, co od přístroje očekáváte. A kde na něm budete pracovat.

Víte, že budete hodně cestovat a potřebujete mít počítač neustále po ruce? V tom případě volte notebook. Pokud se ale zabýváte například programováním, většina „ajťáků“ se shodne, že není nad kvalitní stolní počítač.

Jaké parametry volit?

Rozhodli jste se? Skvělé. Teď přichází na řadu výběr toho nejlepšího přístroje, který plně vyhoví vašim požadavkům. Zaprvé vás asi bude zajímat cena. Nejspíš máte nějakou cenovou představu a té se klidně držte. Notebooků je na trhu tolik, že v každé cenové hladině seženete nějaký kvalitní, který vám vyhoví. Ty nejlevnější se prodávají již okolo 5 000 korun a leckomu na občasnou práci s texty a tabulkami postačí.

Dívejte se na vnější stavbu notebooku – měl by být bytelný, ale ne zbytečně těžký. Měl by mít kvalitní klávesnici, která vydrží. Kapacita jeho baterie by měla být taková, že na jedno nabití vám vydrží aspoň 3 až 4 hodiny (při běžném provozu). Displej by měl mít rozlišení alespoň Full HD. A kromě USB vstupu se zajímejte například o možnost přehrávání CD, micro SD karet nebo HDMI port.

Software

Důležité také je, aby vám pracovní notebook vyhovoval po softwarové stránce. Pokud se v tom příliš nevyznáte, požádejte o konzultaci někoho zkušenějšího nebo se poraďte přímo v prodejně. Pracovní notebook určitě nemusí splňovat tytéž požadavky jako herní notebook. Přesto se zajímejte o parametry a typ procesoru, grafické karty, operační paměti RAM, typ úložiště, konektivitu. A v neposlední řadě řešte i operační systém. To, že většina lidí používá ten od Windows, neznamená, že ho musíte mít také – leckdo propadl Linuxu, někdo má ChromOS a jiní upřednostňují macOS od Apple.

Další příslušenství

Postačí vám pro práci notebook a nabíječka? To si možná zpočátku skutečně myslíte, ale třeba se pletete. Co třeba počítačová myš? Někomu se s ní pracuje lépe než s touchpadem a u mnoha programů je skutečně lepším řešením. Dále pomýšlejte na vhodnou brašnu na notebook, která by měla odpovídat velikostně jeho úhlopříčce. Pro práci s notebookem v posteli, na pohovce nebo i na vašich kolenou se pak vyplatí koupit si chladící podložku, která zabrání jeho přehřívání. A pokud máte zájem o lepší zvuk a hudbu, vyberte i vhodné reproduktory.

Přečtěte si také Android nebo iOS? Který je ten pravý pro vás? nebo Jak vybrat notebook na cesty

Fotografie