Jak vybrat herní počítač

Notebook nebo počítač?

Ještě před pár lety by byla odpověď jednoznačná, že bez stolního PC se neobejdete. V současné době jsou notebooky na poměrně vysoké úrovni a najdete mezi nimi modely, které nijak nezaostávají. Kompromis ve formě notebooku je ideální pro studenty, kteří potřebují notebook přenášet a nemají finance na dva přístroje. 

Na druhou stranu herní sestava zajišťuje opravdu lepší výkon, a pokud vyloženě nepotřebujete notebook, tak jste schopni vytvořit herní skvost. Sestavu však skládejte dohromady sami a nespokojte se s kancelářskou sestavou. Její výkon nebude dostačující. 

Grafika

Co se týče grafické karty, tak ta je nezbytná pro plynulost hraní. Hrát hry ve vyšším rozlišení je skvělé a také zažijete mnohem kvalitnější zážitek, který vás vtáhne do hry. Vždy se snažte volit grafické karty poslední generace zajišťující poslední vychytávky. Vývoj grafických karet jde velmi rychle kupředu, proto neinvestujte zbytečně do staré technologie. 

Výkonný procesor

Mnoho lidí si myslí, že ke hraní náročných her je nejdůležitější procesor. Ano, je důležitý, ale prim hraje vždy grafika. Procesor nemá na plynulost zas tak velký dopad, pokud však není o několik tříd nižší než grafika. Oba komponenty mají být v rovnováze. Jakmile jeden pokulhává, tak si hraní neužijete. 

Procesory můžeme rozdělit do tříd (nízká, střední, vysoká). Opět vybírejte v procesorech nové generace. Vybírejte s ohledem na své stávající hry, ale myslete i na to, že možná budete jednou chtít postoupit na vyšší úroveň. 

Operační paměť

Operační paměť si můžeme představit jako jakýsi mozek, který dočasně uchovává data spuštěných programů. Pro běžnou práci na PC a kancelářské programy vám stačí paměť 8 GB. Pro rekreační hráče je ideální volba paměť 16 GB. Profi hráče na vysoké úrovni uspokojí operační paměť 32 GB nebo 64 GB. Zde se však bavíme o opravdu výkonné paměti a její pořizovací cena je poměrně vysoká. 

Základní tipy před nákupem

Herní počítač budete potřebovat propojit s dalšími zařízeními. Hledejte proto kousek, který vám poskytne dostatek potřebných portů. Důležité pro hraní jsou video konektory a USB porty. Pokud budete chtít hrát s přáteli po místní síti, tak jistě využijete i LAN konektor, který vám umožní připojit několik herních PC. 

TIP: Nevydejte veškeré peníze jen za herní počítač, ale nechte si určitou finanční rezervu na monitor. Hráči ocení také herní myš a klávesnici, která jim řadu her usnadní a také zpříjemní. 

Přečtěte si také, jak vybrat notebook na cesty a zabezpečte svůj počítač vhodným antivirovým programem.

Fotografie