Apple nebo Android – který tablet si vybrat?

iPad od Apple

Tablety od Apple se staly podobně ikonickými jako mobilní telefony stejného výrobce – iPhony. A velmi často platí, že kdo si pořídí iPhone, tak při volbě tabletu sáhne po iPadu. Důvod je prostý – stejné uživatelské prostředí jako na mobilu (takže majitel tabletu rázem ví, kde co najít) a jednotné Apple ID, které všechny přístroje od tohoto výrobce dokáže propojit. Pokud tedy iPad používáte na práci, stane se pro vás jeho výběr jasnou volbou – v kombinaci s iPhone je to dokonalá dvojice.

Nevýhodou je ale cena. Jistě, pokud si pořídíte starší model iPadu, tak vás vyjde levněji. Ale Apple nedává své výrobky zadarmo – ani je neprodává levně. Takže pokud chcete mít kvalitu od Apple, budete si za ni muset připlatit.

Tablet s Androidem

Na druhou stranu je tu nepřeberné množství tabletů všech možných i nemožných značek. Každý je trochu jiný, má trochu jinou úhlopříčku, odlišný design či barvu. Ale jedno mají společné – je v nich operační systém Android. Ten je výhodný v tom, že společnost Apple ho dala k dispozici jednotlivým výrobcům, kteří už si ho přizpůsobují podle svého. Každý tablet s Androidem je tak svým způsobem originální. A zabere vám tedy o trochu více času než u Apple, než přijdete na to, kde se co ukrývá.

Propojení s mobilním telefonem také není tak snadné a automatické jako u Apple. Můžete si je spárovat přes své uživatelské jméno (respektive přihlašovací e-mail), ale jejich komunikace nebude taková jako u iPadu a iPhone.

Na druhou stranu jsou tablety s Androidem výrazně levnější. Seženete je už okolo 2 tisíc korun (ale stejně tak můžete mít tablet s Androidem třeba i za 30  tisíc korun).

Android pro děti

Sháníte tablet pro své potomky? V tom případě je výhodnější sáhnout po nějakém obyčejnějším s Androidem. Důvodem je, že dětem je to stejně jedno. Pokud máte doma puberťáka, který prahne po čemkoliv, na čem je symbol nakousnutého jablka, tak je lepší sáhnout naopak po iPadu.

Tablet pro práci

Na tabletu můžete také pracovat. Ať už máte svou firmu, jste na volné noze nebo třeba prodáváte online kosmetiku, tak s tabletem se vám bude fungovat snadněji než s notebookem a efektivněji než s mobilním telefonem. Na tabletu zvládnete dělat skoro cokoliv. A pokud si pořídíte nějaký lepší, nebude mít problém ani s grafickými programy.

Navíc není problém koupit si externí klávesnici a tu k němu připojit, takže rázem máte mini notebook. Totéž uděláte s bezdrátovou myší. Takže tablet se může stát vaším nejvěrnějším partnerem i společníkem.

Přečtěte si také Rychlonabíjení a jak se v něm vyznat nebo Stolní počítače jsou už jen pro boomery. Nebo ne?

Fotografie