Tablet pro děti – ano či ne?

Výhody tabletů pro děti

Příznivci tabletů mají v rukávu mnoho důvodů, proč je dávat i menším dětem. Jedním z jejich hlavních argumentů bývá, že tablety jsou pro děti výborným nástrojem k rozvíjení jejich kreativity a myšlení. Na trhu je totiž spoustu aplikací, které jsou zaměřené právě na rozvoj schopností menších i větších dětí. A na tabletu se logické hry, matematické hry, hry na postřeh nebo třeba malování vyjímají lépe než na malém displeji dotykového telefonu.

Ostatně, děti si do nich mohou stáhnout i různé elektronické knihy, které jim pomohou lépe se vzdělávat a získávat všeobecný přehled nebo určité specifické znalosti z oboru, který je zrovna zajímá (ať už jde o dinosaury, auta, vesmír a tak dále).

Chvíle oddechu

Hraní her na tabletu není závadné, pokud se to děje jen po určitý, předem daný čas. Pokud rodič určí, že dítě si může půl hodiny hrát, aby si odpočinulo od povinností, relaxovalo a užilo si oblíbenou zábavu, není na tom nic špatného. Pokud by dítě do tabletu koukalo celé odpoledne, pak už to špatné je – jak po psychické, tak zdravotní stránce.

Kromě hraní her se dá tablet využívat i pro sledování filmů nebo (naučných) videí, poslech hudby a nebo se v něm dá ledacos tvořit pomocí různých zajímavých aplikací.

Sociální interakce

I když starší generace pořád úplně nechápe, proč spolu děti komunikují přes chatovací služby, když se nedávno viděly ve škole, nic s tím nenadělají. Jedná se o moderní způsob komunikace, který už se stal nedílnou součástí našich životů. Právě těm nejmenším mohou tyto nástroje nejen pomoci zlepšovat jejich schopnost komunikace, ale jde také o důležité sociální interakce mezi dětmi i s rodinou.

Negativa tabletů

Všichni odborníci se shodují, že tablety mají pro děti nejen svá pozitiva, ale i negativa. A mohou je ovlivnit mnohem víc než dospělé jedince, protože jejich mozek se teprve vyvíjí a technologie na něj mají velký vliv. Nadměrným používáním tabletů si mohou poškodit zrak i krční páteř. Nemluvě o tom, že když mají v ruce tablet, zanedbávají přirozenou aktivitu a pohyb – místo aby si hrály, běhaly venku nebo jezdily na kole, sedí nad tabletem.

Vliv na spánek

Často se řeší, že děti chodí spát pozdě a ráno jsou unavené, ve škole skoro usínají a učitelé ani rodiče nevědí, co s nimi. Velkou vinu na tom ale nesou moderní technologie jako chytré telefony nebo tablety. Používání tabletů prokazatelně ovlivňuje spánek dětí, protože vyzařují speciální modré světlo, které tělo doslova nabádá k nespavosti.

Nemluvě o tom, že používání tabletu může být návykové a děti se na něm mohou stát doslova závislými. Pak jsou odtržené od reality, ztrácí zájem o jiné aktivity a mohou se u nich objevit i různé psychické problémy.

Přečtěte si také Android nebo iOS? Který je ten pravý pro vás? nebo Jak vybrat tu nejlepší powerbanku?

Fotografie