Televize do dětského pokoje – kdy a jakou?

Proč pořídit dětem televizi?

Televize nebo počítač je žrout času, který dítě jinak může trávit smysluplně. Televize ubírá na soustředěnosti a snadno kvůli ní dítě zanedbá školní povinnosti a dostane se do křížku i s vámi. Na druhou stranu je zde spousta zajímavých argumentů, proč pořídit dítěti televizi. 

Už nikdy se nebudete muset s dítětem dohadovat o programu. Vy chcete sledovat dokument o vesmíru, ale potomek by raději koukal na pohádky. Když je dítě nemocné, tak se může dívat na televizi přímo z postele a nic nebude rušit jeho léčebný režim. 

Ruku na srdce, i ten nejlepší rodič si potřebuje někdy odpočinout a vypít si kafe v klidu nebo si přečíst knížku. Když zapnete čas od času dětem vlastní televizi a v obýváku si uděláte večer sami pro sebe, tak se rozhodně nic nestane. 

Ideální čas na pořízení

Ideální čas na pořízení neexistuje. Každý rodič zná své potomky nejlépe, proto by měl vyhodnotit, zda jsou schopni dodržovat určitá pravidla. Školou povinné děti již zvládnou zajetý řád a nemají problém s respektem. 

U mladších dětí a předškoláků se mějte na pozoru. Menší děti nezvládnou často odlišit realitu od sledování televize, která jim zábavu předkládá bez jakékoliv námahy. Batolata a předškoláci mohou častým sledováním televize stagnovat ve vývoji. 

Problém může nastat u různě starých sourozenců sdílejících jeden pokoj. Jeden chce sledovat akční film a druhý je na něj ještě malý. Pokud neexistuje smírná domluva, tak raději pořízení televize odložte na pozdější dobu. 

Jak vybrat správnou televizi

Rozměr

Dětský pokoj je zpravidla menší než ten obývací, proto nemá smysl kupovat televizi s obrovskou úhlopříčkou. Uvažujte i o skrýši ve skříni, kterou můžete v případě nouze zamknout, a dítě k ní nebude mít přístup. 

Šetrnost

Dnes již existují technologie, které zajišťují šetrnost k očím. Vždy však na televizi nastavte filtr modrého světla, pokud je to možné. Modré světlo může narušit cirkadiální rytmus a poslední, co chcete řešit, je nespavost u dítěte. 

Rodičovská kontrola 

Domluva a dobré slovo někdy nestačí, proto televizi zabezpečte před nevhodným obsahem. Zakázání erotických kanálů nebo vypnutí před 22 hodinou zajistí dostatečný dozor nad dítětem. 

Elektronika v rukou dětí je zajímavé a často diskutované téma. Někteří rodiče striktně zamezují styku s moderními zařízeními, ale mnohem důležitější je učit dítě s nimi správně zacházet. Přečíst si můžete také o tabletech, které děti využijí při studiu, nebo o herních počítačích.

Fotografie